2 Temmuz 2009 Perşembe

Aşk Uğruna
Orjinal Ad : Pour Elle
Yapım : 2008, Fransa
Yönetmen : Fred Cavayé
Süre : 96 dk

4-5 yıllık evli gibi görünen ama hala birbirine acayip aşık, tutkulu, sevişgen Julien ve Lisa çiftinin hayatı, Lisa'nın tartıştığı patronunun ofis binasının garajında ölü bulunmasıyla kabusa dönüşür. Lisa'nın üzerinde patronun kanının bulunması ile aradıkları suçluyu bulduklarına inanan polisler eve ani bir baskınla kadını tutuklayıp mahkemede 20 yıl hapse mahkum ettirirler.

Sevgi dolu ve karısına aşık bir edebiyat öğretmeni olan Julien, Lisa'nın suçsuzluğunu ispatlamak için avukat yolları aşındırır, yeni kanıtlar arar, yeniden dava açılmasına çalışır çabalar ama sonuç değişmez ve Lisa'nın 20 yıl hapiste yatacağı kesinleşir.


Minicik, sarı pipi Oscar isimli bir çocukları olan ve bebeyi tek başına büyütmeye çalışan Julien, kendi ailesinden de yardım görse de bu işin böyle yürümeyeceğine karar verip karısını hapisten kaçırmaya karar verir. Kaçışı gerçekleştirmek için daha önce 7 kere hapisten kaçıp bununla ilgili bir kitap yazan eski bir hükümlüye danışır. Eski kaçak zor olanın kaçmak değil, daha sonra yakalanmamak olduğunu söyler. Bunun üzerine hazırlıklara başlayan Julien elinde ne var ne yoksa satmaya başlar. Kaçak olarak yaşayacakları hayat için kendine, karısına ve çocuğuna sahte pasaportlar hazırlatır, karısının ailesinden kalan evi satılığa çıkarır. Karısını çıkarmak için kadının şeker hastalığını kullanmaya karar verir, medikal saporları değiştirerek Lisa'nın hastaneye sevk edilmesini sağlayıp bu sevk sırasında karısını alıp kayıplara karışacaktır.

Acele etmesi gerekmektedir, zira umutsuzluğa düşen Lisa bir kere intiharı denemiş fakat başarılı olamamıştır. Fakat planı gerçekleştirmesine çok az bir zaman kala Lisa'nın bu intihar girişimi sonucu başka bir hapishaneye nakledileceğini öğrenirler. Henüz gerekli parayı bulamamış ve evi satamamış olan Julien delirir, Lisa'nın babasının beylik tabancasını alıp bir uyuşturucu satıcısını rehin alır, büyük patrona ulaşmaya çalışır. Artık gözünü karartan Julien büyük patrona ulaşır ulaşmasına, ama bu arada uyuşturucu satıcısının ölümüne neden olur, da büyük patronu öldürür. Paraları alır, çocuğunu da alıp bir otele yerleşir. Ertesi sabah Lisa'nın hastaneye transferi gerçekleşecekken büyük patronun evinin önünde arabasını duvara sürttüğü için polisler Julien'in de izini bulurlar. Lisa hastane odasına getirildiğinde Julien silahıyla birlikte odaya dalar ve Lisa'yı oradan çıkarır. Hiçbir şeyden haberi olmayan Lisa ilk başta dirense de sonra Julien'le birlikte kaçar.

Kalabalığa karışan çiftimiz Julien'in ayarladığı otel odasına geçip bir süre bekler ve daha sonra çocuklarını da alıp en kısa zamanda şehri terk etmeye çalışırlar. Bol bol şansın da yardımıyla kendilerini turistik bir kente atan ailemiz burada yeni kimlikleriyle gizli saklı ve mutlu mesut yaşayacaktır.
Julien'in çöpünde kaçış planlarıyla ilgili dokümanları bulan polisler ise sadece "Bu adam sadece bir Edebiyat öğretmeniymiş ha..." diyebilirler.
Kediyi köşeye sıkıştırınca neler yapabileceğini tahmin edememek böyle birşey.

Sinemaya gidelim deyip daha önce hakkında hiçbir yorum duymadığın bu filme girdiğimde isminden ötürü bir romantik komedi beklerken gerim gerim geren ve heyecan uyandıran böyle bir öyküyle karşılaşmak hoş oldu. Sonuç olarak Fransız filmi olmasına rağmen gayet izlenilebilir bir filmdi diyebiliriz :p Diane Kruger da bonus.

IMDB Puanlaması : 7,3/10
La Santa Roja Puanlaması : 7,1/10

0 yorum: