19 Aralık 2009 Cumartesi

Felekten Bir Gece
Orjinal Ad : The Hangover
Yapım : 2009, USA / Almanya
Yönetmen : Todd Philips
Süre : 100 dk

Sinemaya gitmeyi iyiden iyiye unutmuş bir zat olarak bir DVD ile daha karşınızdayım. Sıkıntılı bir dönemden geçtiğim için bu aralar komedi ya da sabunköpüğü filmlerinden başkasına meyletmeye de niyetim yoktu açıkçası. Amacına hizmet eden bir DVD :p Filmimiz zaten bir takım olayların çıkacağı aşikar olan Bekarlığa Veda Partisi üzerine kurulu. Ama açılış cümlesi olarak duyduğumuz "Damadı bulamıyoruz." bize klasik bekarlığa vedalardan daha vahim bir durumu müjdeliyor.


2 gün sonra evlenecek olan Doug, bekarlığa veda partisinde en yakın 2 arkadaşı Phil ve Stu, ve gelinin erkek kardeşi, oldukça kopuk Alan ile birlikte Vegas'a gidecektir. Phil haftanın 5 günü öğretmenlik yapıp paydos ziliyle tipiyle uygun bir piç haline dönüşen, salya akıtan bir ilkokul öğretmeni; Stu ise control-freak, baskın tip, fahişe diye saymaktan çekinmeyeceğiniz, kendisini daha önce bir gemideki barmenle aldatmış olan 3 yıllık sevgilisi ile evlilik planı yapan bir diş doktorudur.

Yalnız, kırık, kendisiyle konuşan herkese "en iyi arkadaş" yaftasını yapıştıran Rainman Alan, fasulye kadrosundan bu ekibe katılır. Gelinin babasının ödünç verdiği Mercedes'le birlikte Vegas'a varan dörtlü, çatıya çıkıp birer Jagermeister ile geceye başlarlar. Bir sonraki sahnede darmaduman bir otel odasında, banyoda bir kaplan ve ortalıkta dolanan bir tavuklu uyanan ekip bir önceki geceye dair hiçbir şey hatırlamaz. Ama daha büyük bir problem vardır, Doug ortalıkta yoktur. Bir ağlama sesiyle dolabın içinden bir de bebek bulan 3'lü ipuçlarını değerlendirerek Doug'u aramaya koyulur.


Vale'den kendi arabaları yerine bir polis arabası gelmesi oldukça garip olaylar yaşanmış olduğunun bir göstergesidir. Arabalarını çaldıkları polislerin elinden kurtulmak için gönüllü olarak elektroşok yemeleri, araba parkında buldukları araçlarının bağajından çıplak bir Çinli'nin çıkıp onları levyeyle dövmesi, Stu'nun bir dişinin eksik ve bir striptizci ile evlenmiş olması, kaplanın Mike Tyson'a ait olup adamın hayvanını geri istemesi üzerine koca kaplanı arabaya tıkmaları, çıplak Çinli'nin Doug'un elinde olduğunu ve kendisinden çaldıkları 80 bin doları geri alamazsa onu öldüreceğini söylemesiyle ekibimiz gözünü karartır ve parayı bulmak için Alan'ın kart saydığı bir poker oyununa otururlar.

Bu arada bu hafıza kaybının Alan'ın Jagermeister'larına Estacy sanarak koyduğu rohypnol (tecavüz hapı) yüzünden olduğunu anlarlar. Parayı denkleştiren ekip Doug'u almaya giderker fakat Çinli onlara farklı bir Doug verir. Tam umutsuzluğa düşmüşken kendi arkadaşları Doug'ı çatıda bırakmış olduklarını hatırlayıp otele geri döner ve bitkin ve aşırı bronz arkadaşlarını kurtarırlar. Son bir süratla düğüne yetişen 4'lü mutlu son yaşar. Yaşasın arkadaşlık!!

Zekice göndermelerle dolu, oldukça eğlenceli, Phil sayesinde göz doldurucu, Stu sayesinde gaza getirici, Alan sayesinde komik bir film. Neden olmasın diyorum!

IMDB Puanlaması : 8,0/10
La Santa Roja Puanlaması : 6,5/10

6 yorum:

SirEvo dedi ki...

IMDB'ye uyup 8 verdiydim buna da. Çok eğlenceli, 2009'un izlenesi komedilerinden.

La Santa Roja dedi ki...

Kesinlikle dönüp dönüp izlenmeli.

Abrek dedi ki...

eğlenceli bir filmdi. :) alan karakteri çok eğlenceliydi. yeni filmi hangover 2 geliyormuş. birinci serisinden fazla hasılat elde edemeyecektir ama eğlenceli olacağı kesin. :)

La Santa Roja dedi ki...

Gelsin gelsin, 2 de gelsin 3 de. Aynı kalitede olursa ben yaptırırım hasılatın üzerime düşeni :)

Adsız dedi ki...

kesinlikle çok kötü bir filmdi bence, türlü iğrençliklerle komedi yapmaya çalışmışlar ama olmamış, umarım üçüncüsü çekilmez.

La Santa Roja dedi ki...

Ozzy! maalesef sana katılamayacağım ama zevktir tartışılmaz :) 2.filmi de dün izledim, dur yazayım onu da. Üçüncü konusunda haklı olabilirsin ama.